An image of Sir Joseph Carruthers KCMG, MLC

Unknown

(Australia  – )

Sir Joseph Carruthers KCMG, MLC

Other titles:
Sir Joseph Hector Carruthers
Location
Not on display
Further information

Sir Joseph Carruthers was appointed a trustee of the National Art Gallery of New South Wales on 3 March 1899. His seat on the board became vacant on 1 July 1902 and he was re-appointed in September 1903. His seat became vacant for a second time in February 1908 and he was again re-appointed to the board in February 1908. He served until his death on 10 December 1932.

Year
circa 1904
Media
Photograph
Medium
gelatin silver photograph
Dimensions
21.0 x 15.3 cm image/sheet
Signature & date

Not signed. Not dated.

Credit
National Art Archive. Art Gallery of New South Wales Institutional archive
Accession number
ARC5.1.24